Направо към съдържанието

Питър Стийл

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Питър Стийл
американски музикант
Роден
Починал
14 април 2010 г. (48 г.)
Музикална кариера
Стилготик метъл, траш метъл
Инструментибас китара, вокал
Гласбас-баритон
Активностот 1979 г.
ЛейбълРоудрънър Рекърдс
Участник вТайп Оу Негатив“, Carnivore, Fallout
Семейство

Уебсайтtypeonegative.net
Питър Стийл в Общомедия

Питър Стийл (на английски: Peter Steele; по рождение Питър Ратайчик, Peter Thomas Ratajczyk) е вокал, басист и композитор на готик-дуум групата Type O Negative.[1]

Преди да се присъедини към Тайп О Негатив свири в метал групата Фолаут (Fallout) и траш бандата Карнивор (Carnivore).[2] На височина е 2,01 метра, има нисък, дълбок глас.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Стийл е известен със своя черен хумор и клинична депресия, поради която често е получавал психиатрична помощ. Имало е и недоказани слухове за смъртта на Стийл, след като на сайта на групата се появява изображение с надгробен камък, на който пише „Питър Стийл 1962 – 2005”. Стийл всъщност не е бил мъртъв, спрямо статия от 4 май 2005, а шеговито е отбелязал подписването на договор с SPV Records. Независимо от това, Стийл изчезва за известно време от публичното пространство. Плъзват слухове за смърт, тежка болест и други спекулации, докато мистерията не бива развенчана през 2006 чрез DVD-то Symphony for the Devil (Симфония за Дявола). В DVD-то е включено интервю, в което Стийл лаконично споменава затварянето му в Riker`s Island и „психиатричното отделение в King`s County Hospital“, поради тежката му зависимост към наркотични вещества.

През август 1995 списание „Плейгърл“ публикува голи снимки на Стийл, но тъй като Кени Хики (Kenny Hickey, китарист на Type O Negative) открива, че едва 23% от абонатите към списанието са жени, Питър по-късно съжалява за своето решение и споделя, че е било наивна каскада с цел самореклама.

През април 2007 Стийл признава, че е започнал да се идентифицира с Римския католицизъм през последните години, след десетилетия атеизъм. В интервю с Децибел (Decibel), Стийл пояснява: „Казват, че няма атеисти в окопа, но аз се чувствах като такъв дълго време. Но след преминаване през кризата на средната възраст и преживявайки доста промени, аз осъзнах смъртността. А когато започнеш да мислиш за смъртта, се замисляш и за това, което настъпва след нея. И започваш да се надяваш, че има Бог. За мен е плашеща мисълта, че няма къде да отидеш след смъртта. Също така не мога да повярвам, че хора като Сталин и Хитлер ще отидат на същото място като майка Тереза.“

На 14 април 2010 Питър Стийл умира на 48-годишна възраст от сепсис, причинен от дивертикулит (първоначално се съобщава за сърдечна недостатъчност).[3]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Rose, Lisa. Peter Steele: The Humor Behind the Somber Image // The Star-Ledger, 17 април 2010. Посетен на 16 септември 2013.
  2. Harper, Kate. Everything Dies ... Including Peter Steele // CHARTattack, 15 април 2010. Посетен на 17 април 2010.
  3. O'Connor, Kathy. The Real Peter Steele Ratajczyk Page // 7 ноември 2018.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]