Направо към съдържанието

Клифтън Уилямс

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Клифтън Къртис Уилямс
американски астронавт
Информация
Роден26 септември 1932 г.
Мобил, Алабама, САЩ
Починал5 октомври 1967 г. (35 г.)
Талахаси, Флорида
Националностамериканец
Друга професиялетец-изпитател
Званиемайор от USMC
Престой в космосаняма
Селекциягрупа NASA-3 (1963)
Мисииняма
Емблема на мисиятаняма
Клифтън Къртис Уилямс в Общомедия

Клифтън Къртис Уилямс (на английски: Clifton Curtis 'C.C.' Williams) е роден на 26 септември 1932 г. в Мобил, Алабама. Майор от въздушните сили на USMC. Загинал на 35-годишна възраст при тренировъчен полет със самолет Т – 38 на 5 октомври 1967 г. в небето над Талахаси, Флорида.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Образование[редактиране | редактиране на кода]

Клифтън Уилямс завършва колежа „Мърфи“ в Мобил, Алабама. През 1954 г. се дипломира като бакалавър по електроинженерство в Университета Обърн, Алабама.

Военна кариера[редактиране | редактиране на кода]

На 9 август 1954 г. постъпва на служба в USMC. Произведен в чин лейтенант започва обучение за флотски тест пилот. Лети основно на изтребители А-4 Скайхок и F-8 Крусейдър (три варианта). Основна негова заслуга е тестването на експериментална система за автоматично кацане (на английски: automatic carrier landing system) на самолет А-4. По-късно системата е усъвършенствана и става стандартна за всички модерни самолети на USN и USMC. В кариерата си има нальот от 2500 полетни часа, от тях 2100 часа на реактивни машини. Член на Асоциацията на експерименталните тест пилоти.

Личен живот[редактиране | редактиране на кода]

К. Уилямс се жени за Джейн Ланш на 1 юли 1964 г. в Северна Каролина. От брака им се раждат две дъщери: Кетрин Ан, родена на 6 януари 1967 г., и Джейн Дий, която се ражда осем месеца след смъртта на баща си, на 31 май 1968 г.

Служба в НАСА[редактиране | редактиране на кода]

Избран за астронавт от НАСА на 17 октомври 1963 г., Астронавтска група №3. Включен е като пилот в състава на дублиращия екипаж на Джемини 10 (юли 1966 г.). По време на подготовката за този полет демонстрира завидни умения и високи морално – волеви качества и е избран от Чарлс Конрад за пилот на лунния модул на командваните от него мисии: в дублиращия екипаж на Аполо 9 и в основния на Аполо 12. След смъртта му е заменен в екипажа на Конрад от Алън Бийн (командир на дублиращия екипаж на Джемини 10). Този екипаж (Конрад, Гордън и Бийн) осъществява полет с Аполо 12 (второ кацане на Луната). В неговата емблема символично са поставени четири звезди – по една за всеки един от тримата астронавти и една за техния загинал колега и приятел майор Клифтън Уйлямс.

Последна почит[редактиране | редактиране на кода]

Майор Клифтън Уилямс е погребан в Националното военно гробище Арлингтън.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]