Батман се завръща

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Батман се завръща
Batman Returns
РежисьориТим Бъртън
ПродуцентиТим Бъртън
Денис Ди Нови
СценаристиДаниъл Уотърс
Сюжет:
Сам Хам
Даниъл Уотърс
Базиран наГероите от комиксите за Батман на Боб Кейн, публикувани от ДиСи Комикс
В ролитеМайкъл Кийтън
Дани Де Вито
Мишел Пфайфър
Кристофър Уокън
Майкъл Гоф
Пат Хингъл
Майкъл Мърфи
МузикаДани Елфман
ОператорСтефан Чапски
МонтажКрис Лебензън
Боб Бадами
Филмово студиоPolyGram Filmed Entertainment
РазпространителWarner Bros.
Премиера19 юни 1992 г.
(Китайски театър на Грауман)
Времетраене126 минути
Страна САЩ
Езиканглийски
Бюджет65 – 80 млн. щ.д.
Приходи282,8 млн. щ.д.[1]
Хронология
Батман“ (1989)
Батман завинаги“ (1995)
Външни препратки
IMDb Allmovie
Батман се завръща в Общомедия

„Батман се завръща“ (на английски: Batman Returns) е американски филм за супергерои от 1992 г., режисиран от Тим Бъртън. Базиран на героя Батман, създаден от DC Comics, филмът е продължение на лентата от 1989 г., „Батман“, и отново включва участието на Майкъл Кийтън. „Батман се завръща“ разказва историята на корумпиран бизнесмен (Кристофър Уокън) и гротесков Пингвин (Дани Де Вито), които планират да поемат контрола над Готъм. В същото време Батман трябва да се справи с появата на Жената-котка (Мишел Пфайфър). Първоначално Бъртън няма желание да режисира продължението, поради смесените емоции от предишния филм. Даниъл Уотърс предава сценарий, който се харесва на Бъртън. Уесли Стрик пренаписва некридитирано сценария, премахвайки персонажите Харви Дент и Робин, и променяйки кулминационната точка. Снимките започват в Бърбанк, Калифорния през юни 1991 г. „Батман се завръща“ постига финансов и критически успех, но предизвиква ожесточени спорове от страна на родителите.

Сюжет[редактиране | редактиране на кода]

В Готам Сити двама богати светски лайви, ужасени от раждането на техния малформиран и див син Осуалд, изхвърлят бебето в канализацията, където то е осиновено от семейство пингвини. Тридесет и три години по-късно, по време на коледния сезон, богатият индустриалец Макс Шрек е отвлечен от бандата на Червения триъгълник (група бивши циркови работници, свързани с изчезването на деца в цялата страна) и отведен в тяхното убежище в арктическата изложба в изоставения Готъм Зоологическа градина. Техният лидер, Осуалд – сега наречен Пингвинът – изнудва Шрек с доказателства за неговата корупция и убийствени действия, за да го принуди да помогне за реинтегрирането на Осуалд в елита на Готъм. Шрек организира инсценирано отвличане на малкото дете на кмета, което позволява на Осуалд да го спаси и да стане обществен герой. В замяна Осуалд иска достъп до рождените записи на града, уж за да научи истинската си самоличност чрез идентифициране на първородните синове на Готъм.

Шрек се опитва да убие кротката си секретарка Селина Кайл, като я избутва през прозореца, след като тя по невнимание разкрива заговора му за изграждане на електроцентрала, която тайно да извлича и трупа електричество от Готъм. Селина оцелява, завръща се у дома, гневно изработва костюм и приема името Жената котка. Тя се връща на работа уверена и агресивна, привличайки вниманието на гостуващия милиардер Брус Уейн. Като негово алтер его, бдителният Батман, Уейн разследва Осуалд, подозирайки, че той е свързан с Червения триъгълник. За да елиминира съпротивата срещу завода си, Шрек убеждава Осуалд да се кандидатира за кмет и да дискредитира действащия президент, като накара Червения триъгълник да сее хаос в Готъм. Усилията на Батман да спре бандата в крайна сметка го довеждат до конфликт с Жената котка. Селина и Уейн започват да се срещат, докато Жената котка се съюзява с Осуалд, за да опозорят Батман.

В нощта на запалването на коледната елха в града Осуалд и Жената котка отвличат Ледената принцеса (кралицата на красотата на Готъм) и примамват Батман на покрива над церемонията. Осуалд тласка Ледената принцеса до смъртта й с рояк прилепи, оформяйки Батман. Когато Жената-котка се противопоставя на убийството и отхвърля романтичните му забежки, Осуалд я напада и тя пада през оранжерия. Батман избягва с Батмобила, без да знае, че Червеният триъгълник го е модифицирал; това позволява на Осуалд да го поеме на дистанционно контролирано буйство. Преди да си върне контрола, Батман записва унизителната тирада на Осуалд срещу гражданите на Готъм. Той пуска аудиото на митинга на кмета на Осуалд на следващия ден, съсипвайки имиджа му и го принуждавайки да се оттегли обратно в зоологическата градина на Готъм. Осуалд изоставя своята човечност и прегръща името Пингвин, инициирайки плана си да отвлече и убие първородните синове на Готъм, за да отмъсти за собственото си изоставяне.

Селина се опитва да убие Шрек на неговия благотворителен бал, но Уейн се намесва и двамата по невнимание откриват тайната самоличност на другия. Пингвинът проваля събитието, за да отвлече сина на Шрек, Чип, но Шрек предлага себе си вместо това. Батман неутрализира Червения триъгълник и спира отвличанията, принуждавайки Пингвин да разположи своята оборудвана с ракети армия от пингвини, за да унищожи Готъм. Икономът на Батман, Алфред Пениуърт, отменя контролния сигнал на пингвините и ги пренасочва обратно към зоопарка в Готъм. Докато ракетите унищожават зоологическата градина, Батман отприщва рояк прилепи, което кара Пингвина да падне в замърсените води на арктическата изложба. Жената котка пристига, за да убие Шрек, отхвърляйки молбата на Батман да се откаже от отмъщението си и да тръгне с него. Тя е простреляна четири пъти от Шрек, привидно без ефект, защото тя твърди, че има два от деветте й останали живота. Жената-котка убива Шрек с ток, причинявайки токов удар, който очевидно убива и двамата; обаче Батман намира само овъглените останки на Шрек. Пингвинът се завръща, но умира от нараняванията си, преди да успее да атакува Батман и е положен във водата от неговите пингвини. Малко по-късно, докато Алфред го кара вкъщи, Уейн вижда силуета на Селина, но намира само котка (която взема със себе си). Сигналът на прилепа свети над града, докато Жената котка гледа.

Български дублажи[редактиране | редактиране на кода]

Брайт Айдиас
Превод Владимир Войнов
Звукооператор Пламен Пировски
Звукорежисьор Сия Попова
Режисьор на дублажа Костадин Бонев
Озвучаващи артисти Мария Никоевска
Никола Стефанов
Пламен Захов
Владимир Пенев
Българска национална телевизия
Озвучаващи артисти Мариана Димитрова
Стоян Алексиев
Румен Рачев
Александър Воронов
Сава Пиперов
Доли Медия Студио (2008)
Озвучаващи артисти Даниел Цочев
Николай Николов
bTV (2012)
Преводач Соня Иванова
Тонрежисьор Наталия Василева
Режисьор на дублажа Радослав Рачев
Озвучаващи артисти Милена Живкова
Станислав Димитров
Александър Воронов
Силви Стоицов
Александър Митрев
Стефан Димитриев
KinoNova (2014)
Преводач Благовест Костадинов
Тонрежисьор Венцислав Станков
Режисьор на дублажа Димитър Кръстев
Озвучаващи артисти Христина Ибришимова
Петя Миладинова
Силви Стоицов
Димитър Иванчев
Васил Бинев
Светозар Кокаланов

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Batman Returns (1992) // Box Office Mojo. Посетен на 23 юли 2012.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]