Направо към съдържанието

Айс Кюб

от Уикипедия, свободната енциклопедия
(пренасочване от Ice Cube)
Айс Кюб
Ice Cube
американски рапър
2014 г.
Роден
15 юни 1969 г. (54 г.)
Музикална кариера
ПсевдонимIce Cube[1]
Стилхип-хоп, гангста рап, Хардкор хип-хоп
Инструментивокал
Активностот 1986 г.
ЛейбълRuthless Records, „Кепитъл Рекърдс“, Lench Mob Records
Участник вC.I.A.
Семейство
Деца5

Уебсайтicecube.com
Айс Кюб в Общомедия

Айс Кюб (на английски: Ice Cube, в превод Леден куб) е прякор и артистичен псевдоним на О'Шей Джаксън (на английски: O'Shea Jackson), е американски рапър, актьор и режисьор.

Нареждан е сред най-великите рап изпълнители. Започва кариерата си като основател на известната рап група N.W.A., а по-късно започва и самостоятелна солова кариера в музиката и киното. От средата на 1990-те години насам се фокусира на актьорството, а музикалните му дейности значително намаляват. Той остава сред най-значимите рапъри от Западното крайбрежие, спомагайки за създаването на гангста рапа. Той е особено известен и заради подстрекателните си рими на полиполитически и расистки теми (отношението към чернокожите в САЩ). Той е също сред най-богатите хора в хип-хоп индустрията с изчислено състояние на около $145 милиона.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

О'Шей Джаксън е роден на 15 юни 1969 в южната част на Лос Анджелис, син на докторка, a баща му е бил градинар.

През 2005 е разкрито, че когато е бил на 12 неговата доносна сестра е била убита от своя приятел. Той е брадовчед с рапъра Del the Funky Homosapien.

О'Шей е отгледан в Лос Анджелис. На 16-годишна възраст той развива интерес към хип-хоп музиката, и започва да пише лирики докато отива на училище. Той отива в университета във Финикс през есента на 1987 година, и изучава Архитектурно Чертане. Заедно с приятеля си Сър Джинкс, Кюб сформира групата C.I.A., и те правят участия на купони организирани от Доктор Дре.

Kариера[редактиране | редактиране на кода]

Ерата на N.W.A.[редактиране | редактиране на кода]

Айс Кюб и Доктор Дре впоследствие правят заедно mixtape запис озаглавен My Posse, който се появява през 1987 година, и в който Кюб рапира а Дре е в ролята на продуцент. След кратък престой в група наречена HBO, Кюб показва на своя приятел, който тогава е нарко-дилър Ийзи-И, песен която сам е написал и озаглавил „Boyz-N-The-Hood.“ Кюб иска Ийзи да изпълни тази песен; първоначално Ийзи-И отказал, тъй като нямал никакви намерения да става рапър. Впоследствие обаче, той погледнал и записал песента, която е включена в албума „N.W.A. and the Posse“ – първия албум на N.W.A.

По времето когато Айс Кюб е пълноправен член на групата заедно със The D.O.C. и (в по-малка степен) MC Рен, той пише римите на Доктор Дре и Ийзи-И в останалия в историята албум, Straight Outta Compton издаден през 1989 година. Обаче, през 1990 година, Кюб се скарва с мениджъра на групата, Джери Хелър, след като Хелър отговарял за финансовите въпроси на групата планирайки ново споразумение. Ice Cube обяснява в своята книга: “Хелър ми даде този договор, и аз казах че искам адвокат да прегледа договора. Той едва не падна от стола си. Сигурно си е мислил нещо от рода, как това младо копеле отказва толкова пари? [$75 000] Всички останали подписаха. Аз им казах че искам да се уверя че всичко е наред.

След като е написал около половината от албумите Straight Outta Compton и соловия албум на Ийзи-И, Eazy-Duz-It, Кюб бил наясно със сумата която Хелър му дължи, и продължил с юридическите действия малко след като напуска групата. В отговор, останалите от членовете на N.W.A. го атакуват вербално в мини албума 100 Miles and Runnin', а също така и в следващия си дългосвирещ албум Efil4zaggin.

Солова кариера[редактиране | редактиране на кода]

Айс Кюб записва своя дебютен солов албум в Ню Йорк, заедно със своята група Da Lench Mob и The Bomb Squad. AmeriKKKa's Most Wanted е издаден през 1990 година и веднага става хит. Албума става обект на легални дискусии, и Кюб е обвинен в расизъм насочен срещу белите американци и в омраза и обида срещу жените.

Последвалия албум на Кюб от 1991 година, Death Certificate се счита за по-фокусиран, но все пак дори още по-скандален албум, и критиците отново го обвиняват в това, че е насочен срещу белите, срещу жените, и срещу семитите. Кюб прави турне с Lollapalooza през 1992 година, което разширява базата му от фенове; също така през онази година, се носят слухове, че той е приел вярата на Нацията на Исляма, въпреки че той категорично отрича това.

Айс Кюб издава албума The Predator през ноември 1992 година. The Predator дебютира под номер 1 както в поп така и в R&B класациите, като той е първият музикален албум в историята който постига това. За този албум, Кюб решава да се насочи към повече звучене в стил G-Funk, вместо предишните груби, продукции в стила на Bomb Squad. Този албум е най-успешния за Айс Кюб, с над 3 милиона продадени копия в САЩ. Обаче, след The Predator, рап публиката на Кюб бавно започва да намалява. Албума Lethal Injection, който е издаден в края на 1993 година не е добре приет от критиката, въпреки че феновете говорят за него като един от най-добрите му албуми. През следващата 1994 година той си взима почива от музиката и се съсредоточава над работата по филми и развитието на кариерите на други рап изпълнители, като Мак 10, и Мистър Шорт Кооп.

През 1998 година, Кюб издава дългоочаквания си албум, [[[War & Peace Volume 1]]. Закъснялата втора част, War & Peace Volume 2, е издадена през 2000 година. В албумите участват неговата група Westside Connection, а също така и сдобряване с колегите му от N.W.A., Доктор Дре & MC Рен. Все пак много фенове твърдят че двата албума не са в час с предишните работи на Cube, особено втория от двата албума.

През 2006 година, Айс Кюб издава своя 8-и самостоятелен албум – Laugh Now, Cry Later, посредством своя лейбъл Da Lench Mob Records, дебютирайки под номер 4 в класацията за продажби на Billboard със своите 144 000 продадени копия за първата седмица на пазара. Оттогава албума достига златен статус – единственият албум, който е публикуван от независим лейбъл, който е достигал до такова признание

Westside Connection[редактиране | редактиране на кода]

През 1996 година, Кюб сформира групата Westside Connection с двама негови приятели, и издава албума Bow Down, който достига платинен статус.

През 2003 година Westside Connection създават своя втори албум озаглавен Terrorist Threats през 2003 година. Албумът е приет добре от критиката.

След скандал с един от групата, той се фокусира повече в актьорството, отколкото музиката. През 2007 бандата се разпада.

Филмова кариера[редактиране | редактиране на кода]

След, може би най-известната му филмова роля, като 'Doughboy' във Boyz N the Hood, през 1992 той участва заедно със Айс-Ти, и Бил Пакстън в екшън филма на Уолтър Хил, Чужда собственост, а след това и във филма Стъкления щит. През 1995 година, Кюб има няколко големи роли, първата от която е в хитовата комедия Петък партнирайки си с тогава изгряващия комик Крис Тъкър. Филмът има две продължения: Следващият петък и По-следващият петък, а скоро се очаква да излезе о четвърта част на култовата поредица. Същата година той участва в ролята на отегчен студент във филма Празни приказки, роля за която той получава номинации за филмови награди. През 1997 година играе поддържаща роля във филма Анаконда, а през 1999, участва заедно с Джордж Клуни в одобрения от критиката филм Трима крале. През 2002 участва в комерсиално успешния филм Бръснарницата, както и в неговото продължение от 2004 година Бръснарницата 2: Отново в бизнеса. В началото на 2005, Айс Кюб се завръща в Холивуд и участва заедно със Самюъл Джаксън в екшън филма Трите Хикса 2: Следващо ниво, а след това в семейната комедия, Кога ще пристигнем?.

Дискография[редактиране | редактиране на кода]

  • AmeriKKKa's Most Wanted (1990)
  • Kill at Will (EP) (1990)
  • Death Certificate (1991)
  • The Predator (1992)
  • Lethal Injection (1993)
  • Bootlegs & B-Sides (1994)
  • War & Peace – Volume 1 (The War Disc) (1998)
  • War & Peace – Volume 2 (The Peace Disc) (2000)
  • Laugh Now, Cry Later (2006)
  • In The Movies (2007)
  • Raw Footage (2008)
  • I Am The West (28 септември 2010)

Филмография[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]